Gazdowski kulig

Kulig w górach to tradycja pobytu w Tatrach, na Podhalu, w Beskidach czy Karkonoszach. Skąd właściwie zamiłowanie Polaków do zabawy, która cieszy się niesłabnącą popularnością podczas wyjazdów integracyjnych w góry?

Tak kulig w górach opisywany był w przeszłości

„Obok zabaw, ileż się nie ułatwiło interesów, układów, narad obywatelskich nawet, albo słodkich związków familijnych; ileż w tem zbliżeniu nie powstało miłości, skojarzeń, związków ślubnych? Znalazł młodzian sposobność być umieszczonym koło swej dziewicy, tulić ją od zimna, ochraniać, częściej z nią mówić, bawić i jej się podobać; a jeśli były jakie zawady, trudności i niechęci, za sprawą tylu osób w chwili najlepszego humoru, usunąć je i zezwolenie otrzymać zdoływał. Wszelki przypadek zwykle niebezpiecznym nie był: tam twarz namrożoną otarto śniegiem, tu wywrot lekki zabawił tylko, wesołość i niewinne śmiechy podwajał. Nie znano przedrwiwań, kłótni, pojedynków; nieporozumienie jakie topiło się w winie, uściskach braterskich, lub w prośbach dziewiczych, a część znaczną osób, mogła i nie wiedzieć o takim wypadku. Gdzie wąskie drogi leśne, tam saneczki jednokonne brano, albo 2, 3 i 4 konie, koń przed koń z forysiem; sanie to orłem, pelikanem, niedźwiedziem, to murzynem, turkiem w zawoju, to syreną, dziewicą, lub innem jakiem ozdobione godłem”.

Organizując tani wyjazd integracyjny w Tatry lub inne góry warto zadbać o historyczny wymiar. Impreza okraszona właśnie przez kulig w górach pozwoli poczuć klimat okolicy.