Mountainboard – dynamiczna integracja górska

Kochasz snowboard? Mógłbyś z niego korzystać o każdej porze, nawet podczas letniej imprezy integracyjnej w górach? Jest to szansa na chwile zimy w środku lata. Od zawsze szukano dobrej alternatywy, która nie będzie deskorolką, lecz snowboardem, idealnym do zastosowania na trawie.

Czym jest Mountainboard?

Mountainboard to letnia alternatywa snowboardu oraz dobre rozwiązanie dla surferów, kiteboarderów,wakeboarderów, skateboarderów. Pozwala na uniezależnienie się od warunków koniecznych do uprawiania innych sportów, takich jak śnieg lub zbiornik wodny. Służy do jazdy po specjalnych torach, wysokich trawiastych stokach lub nie używanych w lecie nartostrad. Jest przystosowany do jazdy po trawie, ziemi, asfalcie, kamieniach.
Bezpieczna jazda, to podstawa uprawiania każdego sportu. Zanim wybierzecie podczas imprezy integracyjnej atrakcję jaką jest mountainboarding, warto zapoznać się z zasadami działania podstawowego sprzętu.
Mountainboard składa się z od 7 do 12 calowych kół z felgami, oponami i dętkami. Deska sama w sobie jest budowana z najnowocześniejszych jak i tradycyjnych materiałów, np. z włókna węglowego, kompozytu, włókna szklanego, drewna. Trucki budowane są najczęściej z aluminium technicznego,plastiku lub innych metali, w środku znajdują się elastomery i czasami sprężyny.
Za początki mountainboardingu, przyjmuje się lata 70. XX wieku kiedy to kilku skateboarderów przymocowało większe koła do swoich desek, które pozwoliły im jeździć po każdej nawierzchni. Żadna firma nie zainteresowała się tym pomysłem. Dopiero w 1993 roku dwóch Kalifornijczyków z San Francisco – Jason Lee oraz Patric McConnell, którzy nie mieli warunków do uprawiania snowboardingu – wpadło na ten pomysł. Ok. 6 miesięcy trwało opracowanie prototypu deski która zaczęła się cieszyć dużym powodzeniem. Założyli oni pierwszą firmę zajmującą się sprzedażą tego typu desek – „Mountainboard Sport”. Po pewnym czasie przenieśli siedzibę firmy do Colorado. W roku 1994 w Colorado został powołany do życia pierwszy oficjalny Związek Mountainboadu (All-Terrain Boarding Association), który wciąż istnieje i zajmuje się organizacja zawodów na całym świecie. Wiele amerykańskich ośrodków narciarskich zaczęło wpuszczać mountainboardzistów do swoich resortów w sezonie letnim. Tak zaczął się wielki boom na ATB, dzisiaj w samej Kalifornii jeździ ok. 100 tys. ludzi, a na rynku jest ponad 25 mniejszych i większych firm zajmujących się produkcją desek i akcesoriów.
Dziś mountainboarding to znakomita forma wypoczynku podczas wyjazdów firmowych i na spotkaniach integracyjnych organizowanych w górach.