Juhas i baca to nowe oficjalne zawody w górach

Nowe Skalite. Aż kusi, by wybrać się tam na zabawę
20 kwietnia 2015
Schronisko pod Babią Górą – nowa baza na imprezy
20 kwietnia 2015
Pokaż wszystkie
harnasie w bacówce

Bacówka w Marcówce

Bardzo dobra wiadomość dla wszystkich baców i juhasów. Jeśli oczywiście czytają nasze aktualności (zachęcamy ich do tego podczas każdej wizyty na hali – lecz oni wolą czytać co innego;). Pragniemy ich poinformować, że 1 lipca br weszło w życie rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej w sprawie wpisania na listę oficjalnych zawodów bacy i juhasa. Wpis na taką listę oznacza nie byle co! Zarówno juhas jak i baca będą podlegali ubezpieczeniom społecznym. W przypadku bezrobocia otrzymają zasiłek z urzędu pracy.

Jak informuje rozporządzenie: juhas jest hodowcą wyspecjalizowanej produkcji zwierzęcej. Baca natomiast rolnikiem produkcji roślinnej i zwierzęcej. Wszystkim juhasom i bacom gratulujemy nowych nazw ich zawodów. Hmm… ciekawe czy im się podobają. Na pewno podczas następnej wizyty u was obgadamy wszystkie za i przeciw takiej decyzji ministra.

Gdyby jednak komuś z Państwa nic nie mówiły objaśnienia ministra pracy i polityki społecznej my przychodzimy z pomocą i wyjaśnieniami. Baca to chłop na schwał, gazduje na bacówce i robi oscypki, a juhas to młody i jurny jego pomocnik, który pasie owce. To by było na tyle.