Kuligi w Zakopanem – atrakcja nie tylko na wyjazd firmowy

Nowa atrakcje w Białce Tatrzańskiej
19 kwietnia 2015
Skutery śnieżne na Podhalu to super impreza
20 kwietnia 2015
Pokaż wszystkie

Kulig w Zawoi

Kuligi Zakopane

Niewątpliwi prawdziwą atrakcją podczas zimowych wyjazdów firmowych w górach, są kuligi. W Zakopanem organizowane są one znanymi zakopiańskimi trasami. Jednak zanim wyruszymy na wspólną przejażdżkę wśród zaśnieżonych drzew, warto dowiedzieć się czegoś więcej o tej atrakcji.

Skąd kuligi w Zakopanem

Dawniej kuligi były obowiązującą rozrywką w życiu każdego szlachcica, a zarazem stały się też odwiedzinami sąsiedzkimi. I tak krążono od jednego dworu do drugiego. Zdarzało się i tak, że szlachcic wyjeżdżając na kulig, wracał do swojego dworu po kilku tygodniach. Kulig wiązał się z zabawą, dobry jadłem i zacnymi trunkami. Tradycja mówi o wieczornym kuligach, na pamiątkę wieczornych zmian domów jakich dokonywali szlachcice.

Kuligi były wesołymi i hucznymi zabawami, będącymi wyrazem szlacheckiej jedności gościnności. Zabawę tę traktowano przede wszystkim jako pretekst do objadania i opijania sąsiadów. Kuligujący znajdowali gospodarza, pustoszyli mu spiżarnię, wysuszali piwnicę, a często wyrządzali szkody i kłopoty. Ale zanim spustoszono zapasy, powiadamiano gospodarzy o wizycie jakimś wesołym wierszykiem,. Czasami bywało tak, że dopiero dziarskie ” kulig jedzie, zje, wypije i pojedzie ! “, które wykrzykiwano pod oknami, uprzytomniało, że zbliża się “nawała”.

Rodzaje kuligów

Kuligi w Zakopanem to nie tylko podróże po lasach i polankach. Wielu organizatorów ma w swojej ofercie również miejskie kuligi.

I tak powstają, oferty nie tylko standardowe, ale i uwieńczone ogniskiem, bigosem, góralami i biesiadą w szałasie. Saniami lub dorożką, zależne jest to od ilości śniegu. W przypadku braku śniegu, wycieczka odbywa się dorożką.

Kuligi miejskie

Przygotowując ofertę kuligów miejskich w Zakopanem, często też napotykamy się na oferty prawdziwej ‘po kuligowej’ biesiady góralskiej, z muzyką na żywo graną przez kapelę góralską. Można także wybrać opcję z góralskim gawędziarzem.

Kuligi w Tatrach

Organizowane w Dolinach Tatrzańskich :

W Chochołowskiej lub Kościeliskiej – jest to wycieczka trwając 3-4 godziny, która zawiera w sobie dojazd aż pod schronisko w Dolinie Chochołowskiej, w Dolinie Kościeliskiej jest związana ze spacerem z Hali Pisanej.

Wszystko możemy zakończyć wspólna zabawą przy ognisku z kapelą góralską i gawędziarzem.

Kuligi wiejskie

Są to kuligi organizowane w urokliwych miejscowościach na Podhalu – Murzasichlu, Kościelisku, Białce Tatrzańskiej. Jest godzinna przejażdżka saniami lub bryczką po miejscowości. Na finiszu tradycyjną góralską kolacją.

Bez wahania klimatu kuligom w Zakopanem i okolicach dodaje pochodnia, trzeźwy woźnica i piękne widoki.

Istnieje także możliwość, kuligów letnich.

Serdecznie zapraszamy na kulig do Zakopanego! Pamiętajcie jednak, że zorganizujemy dla was kulig nie tylko w Zakopanem, ale także w każdej innej miejscowości. Świetna sprawą są także kuligi Zawoja.