Skitour – narciarstwo dla odważnych

Piotr Jezutek, nasz góralski człowiek w TVS
18 kwietnia 2015
Psie zaprzęgi na zimowe imprezy firmowe
18 kwietnia 2015
Pokaż wszystkie

A man makes a snowshoe tour in a beautiful mountain landscape.

Od zielonych dolin, po zaśnieżone szczyty? Wydaje Ci się to nierealne? Może powinieneś spróbować czegoś nowego, tylko po to aby zobaczyć takie widoki! Niedługo wiosna, a to ona jest najlepsza do skitourowych wycieczek.

 Skitour na imprezy w górach

Skitour? Pewnie ciekawy jesteś co to takiego. Jest to połączenie nart biegowych oraz zjazdowych. Narciarstwo w Tatrach kojarzy się dziś zazwyczaj z Kasprowym Wierchem i znajdującymi się tam kolejkami, z których korzystają rzesze ludzi spragnionych białego szaleństwa. Od kilkunastu lat trudno wyobrazić sobie stoki bez wyciągów. Jednak nie zawsze tak było! Historia skiturów sięga czasów, gdy nikt nawet nie marzył o czymś takim, jak popularne dziś orczyki czy wyciągi krzesełkowe. Góry, które zimą były puste wraz z szałasami, halami i szlakami spraszały amatorów zjazdów z najwyższych szczytów. Nikt w granicach takiej ciszy nie myślał nawet o tym, żeby w inny sposób niż na własnych nogach wyjść na szczyt/ wzniesienie tylko po to by zaraz potem zjechać w dół. Skitoury to właśnie powrót do tych czasów.

Dla kogo początki skitouru będą lżejsze? Zaczynając swoją przygodę ze skitourem, warto pamiętać, że nasza wcześniejsza przygoda z biegówkami lub zjazdówkami, przyda się jak nigdy.

Skitour od strony techniki

Wiązania ski-tourowe umożliwiają podnoszenie pięty podczas podchodzenia i przemieszczania się po płaskim terenie ( jak w biegówkach) dzięki specjalnej, ruchomej szynie, w której umieszczono but. Przed rozpoczęciem zjazdu wystarczy zablokować piętę. Buty skiturowca są bardziej miękkie niż buty zjazdowe, jednak dzięki zginaniu się w kostce umożliwiają łatwiejsze podchodzenie. Po zablokowaniu gotowe są do zjazdu, mimo że nie są tak twarde jak te zjazdowe, wystarczająco sztywne i gotowe do zjazdu. Jest jeszcze jeden kluczowy element pozwalający wchodzić na strome wzniesienia. To foki, czyli specjalne pasy z materiału przyklejane do spodu nart i zaczepiane na ich końcach. Nazwa pochodzi z czasów, kiedy myśliwi i traperzy przytwierdzali do ślizgów skórę fok, która ograniczała obsuwanie się nart do tyłu. Współczesne włókna syntetycznego materiału ustawione są pod takim kątem, że uniemożliwiają cofanie się desek. Były już wiązania i foki, ale co z nartami? Narty do skitouru są zazwyczaj dużo lżejsze od nart zjazdowych, nieco od nich dłuższe, ale mniej taliowane. Zasada jest prosta – im narta lżejsza tym, trudniej na niej wyjść pod wzniesienia, ale przyjemniej zjeżdżać.

Ważnym elementem jest także zestaw lawinowy – detektor lawinowy, sonda lawinowa i łopatka. Taki zestaw powinien posiadać każdy wybierający się na skitourową wyprawę, gdyż najskuteczniejszą pomocą może okazać się ta udzielona przez towarzyszy wycieczki.

Wielu skitourowców, dla ułatwienia zabiera ze sobą harszle, są to noże służące do podejścia po bardzo twardym, zlodowaciałym śniegu.

Detektor lawinowy – to urządzenie elektroniczne służące do szybkiego lokalizowania zasypanych pod śniegiem turystów. Detektor może pracować w trybie nadawania lub odbioru. Urządzenie powinno być noszone w terenie zagrożonym lawinami przez wszystkich uczestników zespołu wspinaczkowego i nastawione na nadawanie.

W tym trybie emituje ono co ok. 1 sekundę krótki impuls elektromagnetyczny na częstotliwości 457 kHz. Jeśli jeden z turystów zostanie porwany przez lawinę, pozostali przestawiają swoje urządzenia na odbiór i w tym trybie wskazują one odległość i kierunek do nadającego urządzenia zasypanego pod śniegiem wraz z ofiarą, umożliwiając jej odnalezienie i odkopanie.

Potocznie detektor lawinowy jest określany jako Pieps, od austriackiej firmy, która jest jednym z producentów tych urządzeń. Inni producenci to Ortovox, Mammut i Backcountry Access.

Skitour, może to Twój sposób na spędzenie wczesnowiosennej przygody w górach! Daj się ponieść wyzwaniom, jedna z Twoich imprez firmowych może aż prosi się o skitour! Zastanów się 🙂

Silhouette of a woman with ski in winter mountains